Projekt: Wsparcie służb wojewódzkich konserwatorów zabytków na lata 2024-2029
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie uczestniczy w projekcie pt. „Wsparcie służb konserwatorów zabytków na szczeblu centralnym i wojewódzkim realizujących zadania związane z inwestycjami infrastrukturalnymi w zakresie POIiŚ, FEnIKS, CEF i CEF2 ”, który realizowany jest w ramach Działania FENX.08.01 „Pomoc techniczna” Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko.
Projekt polega na wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako Generalnego Konserwatora Ochrony Zabytków (GKZ) i 16 Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków (WKZ) – w realizacji zadań związanych z nadzorem nad pracami prowadzonymi przy zabytkach w ramach przede wszystkim dużych inwestycji liniowych, w takich obszarach jak kultura, transport, środowisko i energetyka, współfinansowanych z POIiŚ, FEnIKS i instrumentu „Łącząc Europę” (CEF oraz CEF2).
MKiDN jest beneficjentem projektu, a WKZ-y – podmiotami upoważnionymi do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych.
INFORMACJE O FINANSOWANIU PROJEKTU:
Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), priorytet FENX.08.01 Pomoc Techniczna (PT). Umowa o dofinansowanie obejmująca I etap projektu (rok 2024) została podpisana w dniu 30.08.2024 r. pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych (IP PT FEnIKS) a Beneficjentem (MKiDN).
Projekt jest finansowany w 85% ze środków UE oraz w 15% z budżetu państwa.
Całkowita wartość I etapu projektu (na rok 2024) wynosi: 4 018 760,50 PLN
Maksymalne współfinansowanie UE wynosi: 3 415 946,42 PLN (85%)
Wkład budżetu państwa wynosi: 602 814,08 PLN (15%)
REALIZACJA PROJEKTU:
Realizacja Projektu jest przewidziana na lata 2024-2029 w podziale na etapy (projekty roczne)
CELE PROJEKTU:
Projekt ma na celu wsparcie 16 Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków w zakresie:
- sprawniejszego i skuteczniejszego prowadzenia czynności, takich jak wydawanie decyzji administracyjnych i postanowień dotyczących inwestycji finansowanych ze środków POIiŚ, FEnIKS, CEF i CEF2, nadzoru konserwatorskiego, odbioru badań archeologicznych;
- sprawniejszej realizacji kontroli prowadzonych inwestycji w ramach zgodności z przepisami o ochronie zabytków;
- wyeliminowania pojawiających się nieprawidłowości na odpowiednio wczesnym etapie oraz skutecznej reakcji organu na każdym etapie prowadzonych prac inwestycyjnych.
ZADANIA PROJEKTU:
Zadania projektu – zadania WUOZ związane są z pracami konserwatorskimi, robotami budowlanymi przy zabytkach oraz z nadzorem archeologicznym inwestycji realizowanych w ramach projektów finansowanych ze środków: POIiŚ, FEnIKS CEF oraz CEF2.
Zakres zadań obejmuje:
- wydawanie decyzji określających zakres niezbędnych do przeprowadzenia badań archeologicznych;
- wydanie decyzji pozwalających na przeprowadzenie prac konserwatorskich, robót budowlanych przy zabytkach lub badań archeologicznych;
- dokonywanie kontroli prowadzonych prac konserwatorskich, robót budowlanych przy zabytkach lub badań archeologicznych;
- dokonywanie odbiorów częściowych wykonanych prac konserwatorskich, robót budowlanych przy zabytkach lub badań archeologicznych;
- dokonywanie odbiorów końcowych zakończonych prac konserwatorskich, robót budowlanych przy zabytkach lub badań archeologicznych.
Zadania projektu obejmują ponadto obsługę administracyjno-biurową, finansowo-księgową, kadrową, informatyczną, prawną itp.
W ramach projektu PT FEnIKS Generalny Konserwator Zabytków oraz Wojewódzkie Urzędy Ochrony Zabytków otrzymają wsparcie w zakresie finansowania wydatków związanych z zatrudnieniem, wyposażeniem stanowisk pracy (np. zakup sprzętu komputerowego) i innymi kosztami organizacyjno-administracyjnymi, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków (np. szkolenia), finansowaniem analiz i ekspertyz zewnętrznych prowadzonych przez konserwatorów zabytków.
GRUPA DOCELOWA:
Program FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) skierowany jest przede wszystkim do podmiotów publicznych
i prywatnych, które realizują projekty związane z infrastrukturą, klimatem oraz ochroną środowiska.
EFEKTY, REZULTATY PROJEKTU:
Projekt w ramach programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) ma na celu osiągnięcie konkretnych efektów i rezultatów związanych z rozwojem infrastruktury, ochroną środowiska oraz adaptacją do zmian klimatycznych. Oczekuje się, że rezultaty projektu w ramach FEnIKS przyczynią się do zrównoważonego rozwoju Polski, ochrony środowiska, poprawy jakości życia mieszkańców oraz adaptacji kraju do wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi.
Link do projektu:
https://www.gov.pl/web/kultura/plan-dzialan-konserwatorow-zabytkow-na-lata-2024-2029
Autor: Iwona Mitrut ( Koordynator projektu w ramach FEnIKS)
28 grudzień 2023 r.
OGŁOSZENIE
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie informuje, że zgodnie z zarządzeniem Nr 524 Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 października 2023 r. dzień: 02 styczeń 2024 r. (wtorek) jest dniem wolnym od pracy w WUOZ w Lublinie oraz w Delegaturach WUOZ: w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu, w związku z tym powyższe Urzędy w tym dniu są nieczynne.
30 listopada 2023 r.
PROJEKT „PROCEDURY BEZ BARIER”
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie w bieżącym roku uczestniczył w realizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów projekcie “Procedury bez barier”. Celem projektu było zwiększenie dostępności w urzędach administracji publicznej, otwarcie urzędów i świadczonych przez nich usług publicznych na klientów z różnymi potrzebami. Jednym z najważniejszych aspektów udziału w programie była identyfikacja barier utrudniających załatwienie spraw w urzędzie.
Dzięki udziałowi w programie zwiększyła się świadomość i kompetencje urzędników naszego urzędu w zakresie obsługi osób ze szczególnymi potrzebami. W WUOZ w Lublinie w ramach projektu poprawiano procedury dotąd funkcjonujące oraz wypracowano nowe.
Realizacja projektu wpisała się w działania zaplanowane w rządowym Programie Dostępność Plus.
Więcej informacji w zakładce DOSTĘPNOŚĆ
Autor: Adrianna Stawinoga (koordynator ds. dostępności WUOZ w Lublinie)
19 lipiec 2023 r.
Szanowni Państwo, udostępniamy informację przesłaną przez Muzeum Wsi Lubelskiej, zachęcającą do współpracy w ramach organizacji „Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim” – pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.
Muzeum Wsi Lubelskiej jako koordynator Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim zaprasza do zgłaszania wydarzeń organizowanych w ramach 31. edycji EDD, która odbędzie się w dwa weekendy września tj. 9-10 oraz 16-17.09.2023 r.
W tym roku przyświecać nam będzie hasło „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Każdego roku w projekcie uczestniczy wiele instytucji z naszego regionu, które będąc świadome wartości otaczającej nas spuścizny kulturowej podejmują wysiłek na rzecz jej promowania. Także w tym roku zachęcamy do udziału muzea, instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia, podmioty prywatne, samorządy etc.
Muzeum Wsi Lubelskiej koordynuje organizację EDD we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Można zgłaszać np. spotkania organizowane w historycznych lokalizacjach, okazjonalne oprowadzania, zwiedzanie, wydarzenia związane z odwiedzaniem miejsc, do których na co dzień nie mogą wejść zwiedzający itp.
Zachęcamy do zapoznania się z interpretacją tegorocznego hasła przygotowaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (ogólnopolskiego koordynatora EDD) we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w załączeniu. Oczywiście nie jest to jedyny sposób, w jaki zwrot „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” można połączyć z wydarzeniem kulturalnym, ale niniejszy tekst może stać się dla organizatorów inspiracją.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 7 sierpnia. W przypadku podmiotów, które chciałyby wysłać zgłoszenie w późniejszym terminie Muzeum Wsi Lubelskiej prosi o kontakt. Więcej informacji na stronie Muzeum Wsi Lubelskiej (https://skansen.lublin.pl/pl/europejskie-dni-dziedzictwa/) i Europejskich Dni Dziedzictwa https://edd.nid.pl/
Wydarzenia należy zgłaszać za pomocą formularza: https://edd.nid.pl/formularz-zgloszeniowy/
25 maj 2023 r.
Nabór do „Programu Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce”
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków rozpoczął nabór obiektów do „Programu Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce”, którego celem jest utworzenie katalogu obiektów do konserwacji w ramach zajęć dydaktycznych i prac dyplomowych na uczelniach wyższych oraz dofinansowanie tych prac z budżetu Państwa.
Obiekty do prac mogą być zgłaszane przez urzędy konserwatorskie jak również ich właścicieli.
Warunkiem zgłoszenia jest wypełnienie karty obiektu (w załączniku) i przesłanie na adres wspolpraca@nikz.pl
Do programu mogą być zgłaszane zarówno obiekty wpisane do rejestru, ujęte w wojewódzkiej ewidencji , jak również nieobjęte żadną formą ochrony prawnej. Podstawowy wymogiem jest publiczne udostepnienie obiektu po konserwacji np. w miejscach publicznych, muzeach.
Ostateczną decyzję o wyborze obiektu do konserwacji podejmuje NIKZ po konsultacjach z uczelniami (szczegóły naboru w załączonym regulaminie).
Nabór obiektów do katalogu odbywa się w sposób ciągły.
W przypadku pytań szczegółowych prosimy o kontakt z p. Anną Bartosiak – Kierownik Wydziału Współpracy Instytucjonalnej i Badań NIKZ – +48 668 631 273, a.bartosiak@nikz.pl
Formularz Karta Obiektu – wersja edytowalna
Zarządzenie ws Regulaminu Naboru Obiektów