19 lipiec 2023 r.
Szanowni Państwo, udostępniamy informację przesłaną przez Muzeum Wsi Lubelskiej, zachęcającą do współpracy w ramach organizacji „Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim” – pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.
Muzeum Wsi Lubelskiej jako koordynator Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim zaprasza do zgłaszania wydarzeń organizowanych w ramach 31. edycji EDD, która odbędzie się w dwa weekendy września tj. 9-10 oraz 16-17.09.2023 r.
W tym roku przyświecać nam będzie hasło „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Każdego roku w projekcie uczestniczy wiele instytucji z naszego regionu, które będąc świadome wartości otaczającej nas spuścizny kulturowej podejmują wysiłek na rzecz jej promowania. Także w tym roku zachęcamy do udziału muzea, instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia, podmioty prywatne, samorządy etc.
Muzeum Wsi Lubelskiej koordynuje organizację EDD we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Można zgłaszać np. spotkania organizowane w historycznych lokalizacjach, okazjonalne oprowadzania, zwiedzanie, wydarzenia związane z odwiedzaniem miejsc, do których na co dzień nie mogą wejść zwiedzający itp.
Zachęcamy do zapoznania się z interpretacją tegorocznego hasła przygotowaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (ogólnopolskiego koordynatora EDD) we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w załączeniu. Oczywiście nie jest to jedyny sposób, w jaki zwrot „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” można połączyć z wydarzeniem kulturalnym, ale niniejszy tekst może stać się dla organizatorów inspiracją.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 7 sierpnia. W przypadku podmiotów, które chciałyby wysłać zgłoszenie w późniejszym terminie Muzeum Wsi Lubelskiej prosi o kontakt. Więcej informacji na stronie Muzeum Wsi Lubelskiej (https://skansen.lublin.pl/pl/europejskie-dni-dziedzictwa/) i Europejskich Dni Dziedzictwa https://edd.nid.pl/
Wydarzenia należy zgłaszać za pomocą formularza: https://edd.nid.pl/formularz-zgloszeniowy/
25 maj 2023 r.
Nabór do „Programu Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce”
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków rozpoczął nabór obiektów do „Programu Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce”, którego celem jest utworzenie katalogu obiektów do konserwacji w ramach zajęć dydaktycznych i prac dyplomowych na uczelniach wyższych oraz dofinansowanie tych prac z budżetu Państwa.
Obiekty do prac mogą być zgłaszane przez urzędy konserwatorskie jak również ich właścicieli.
Warunkiem zgłoszenia jest wypełnienie karty obiektu (w załączniku) i przesłanie na adres wspolpraca@nikz.pl
Do programu mogą być zgłaszane zarówno obiekty wpisane do rejestru, ujęte w wojewódzkiej ewidencji , jak również nieobjęte żadną formą ochrony prawnej. Podstawowy wymogiem jest publiczne udostepnienie obiektu po konserwacji np. w miejscach publicznych, muzeach.
Ostateczną decyzję o wyborze obiektu do konserwacji podejmuje NIKZ po konsultacjach z uczelniami (szczegóły naboru w załączonym regulaminie).
Nabór obiektów do katalogu odbywa się w sposób ciągły.
W przypadku pytań szczegółowych prosimy o kontakt z p. Anną Bartosiak – Kierownik Wydziału Współpracy Instytucjonalnej i Badań NIKZ – +48 668 631 273, a.bartosiak@nikz.pl
Formularz Karta Obiektu – wersja edytowalna
Zarządzenie ws Regulaminu Naboru Obiektów