Aktualności

 


08.11.2024



Projekt: Wsparcie służb wojewódzkich konserwatorów zabytków na lata 2024-2029

logo programu FEnIKS. flaga Polski, flaga Unii Europejskiej,

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie uczestniczy w projekcie pt. „Wsparcie służb konserwatorów zabytków na szczeblu centralnym i wojewódzkim realizujących zadania związane z inwestycjami infrastrukturalnymi w zakresie POIiŚ, FEnIKS, CEF i CEF2 ”, który realizowany jest w ramach Działania FENX.08.01 „Pomoc techniczna” Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko.

Projekt polega na wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako Generalnego Konserwatora Ochrony Zabytków (GKZ) i 16 Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków (WKZ) – w realizacji zadań związanych z nadzorem nad pracami prowadzonymi przy zabytkach w ramach przede wszystkim dużych inwestycji liniowych, w takich obszarach jak kultura, transport, środowisko i energetyka, współfinansowanych z POIiŚ, FEnIKS i instrumentu „Łącząc Europę” (CEF oraz CEF2).

MKiDN jest beneficjentem projektu, a WKZ-y – podmiotami upoważnionymi do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych.

INFORMACJE O FINANSOWANIU PROJEKTU:

Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), priorytet FENX.08.01 Pomoc Techniczna (PT). Umowa o dofinansowanie obejmująca I etap projektu (rok 2024) została podpisana w dniu 30.08.2024 r. pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych (IP PT FEnIKS) a Beneficjentem (MKiDN).

Projekt jest finansowany w 85% ze środków UE oraz w 15% z budżetu państwa.

Całkowita wartość I etapu projektu (na rok 2024) wynosi: 4 018 760,50 PLN

Maksymalne współfinansowanie UE wynosi: 3 415 946,42 PLN (85%)

Wkład budżetu państwa wynosi: 602 814,08 PLN (15%)

REALIZACJA PROJEKTU:

Realizacja Projektu jest przewidziana na lata 2024-2029 w podziale na etapy (projekty roczne)

CELE PROJEKTU:

Projekt ma na celu wsparcie 16 Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków w zakresie:

  • sprawniejszego i skuteczniejszego prowadzenia czynności, takich jak wydawanie decyzji administracyjnych i postanowień dotyczących inwestycji finansowanych ze środków POIiŚ, FEnIKS, CEF i CEF2, nadzoru konserwatorskiego, odbioru badań archeologicznych;
  • sprawniejszej realizacji kontroli prowadzonych inwestycji w ramach zgodności z przepisami o ochronie zabytków;
  • wyeliminowania pojawiających się nieprawidłowości na odpowiednio wczesnym etapie oraz skutecznej reakcji organu na każdym etapie prowadzonych prac inwestycyjnych.

ZADANIA PROJEKTU:

Zadania projektu – zadania WUOZ związane są z pracami konserwatorskimi, robotami budowlanymi przy zabytkach oraz z nadzorem archeologicznym inwestycji realizowanych w ramach projektów finansowanych ze środków: POIiŚ, FEnIKS CEF oraz CEF2.

Zakres zadań obejmuje:

  • wydawanie decyzji określających zakres niezbędnych do przeprowadzenia badań archeologicznych;
  • wydanie decyzji pozwalających na przeprowadzenie prac konserwatorskich, robót budowlanych przy zabytkach lub badań archeologicznych;
  • dokonywanie kontroli prowadzonych prac konserwatorskich, robót budowlanych przy zabytkach lub badań archeologicznych;
  • dokonywanie odbiorów częściowych wykonanych prac konserwatorskich, robót budowlanych przy zabytkach lub badań archeologicznych;
  • dokonywanie odbiorów końcowych zakończonych prac konserwatorskich, robót budowlanych przy zabytkach lub badań archeologicznych.

Zadania projektu obejmują ponadto obsługę administracyjno-biurową, finansowo-księgową, kadrową, informatyczną, prawną itp.

W ramach projektu PT FEnIKS Generalny Konserwator Zabytków oraz Wojewódzkie Urzędy Ochrony Zabytków otrzymają wsparcie w zakresie finansowania wydatków związanych z zatrudnieniem, wyposażeniem stanowisk pracy (np. zakup sprzętu komputerowego) i innymi kosztami organizacyjno-administracyjnymi, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków (np. szkolenia), finansowaniem analiz i ekspertyz zewnętrznych prowadzonych przez konserwatorów zabytków.

GRUPA DOCELOWA:

Program FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) skierowany jest przede wszystkim do podmiotów publicznych
i prywatnych, które realizują projekty związane z infrastrukturą, klimatem oraz ochroną środowiska.

EFEKTY, REZULTATY PROJEKTU:

Projekt w ramach programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) ma na celu osiągnięcie konkretnych efektów i rezultatów związanych z rozwojem infrastruktury, ochroną środowiska oraz adaptacją do zmian klimatycznych. Oczekuje się, że rezultaty projektu w ramach FEnIKS przyczynią się do zrównoważonego rozwoju Polski, ochrony środowiska, poprawy jakości życia mieszkańców oraz adaptacji kraju do wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi.

Link do projektu:

https://www.gov.pl/web/kultura/plan-dzialan-konserwatorow-zabytkow-na-lata-2024-2029

Autor: Iwona Mitrut ( Koordynator projektu w ramach FEnIKS)

 

plakat projekt FEnIKS